مینای خانه بندی چیست؟

خانه / مطالب / صنایع دستی / مینای خانه بندی چیست؟

مینای خانه بندی 

به سراغ یکی از هنرمندان و اساتید این رشته در جهاد دانشگاهی هنر رفتیم و با طرح چند سوال از ایشان در مورد مینای خانه بندی پرداختیم.

محسن امیری کارشناس ارشد هنر اسلامی یکی از اساتید جهاد دانشگاهی که در حال حاضر در این رشته هنری فعالیت دارد در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه مینای خانه بندی چیست؟ گفت: مینای خانه بندی یا حجره بندی درواقع هنر رنگ گذاری بر سطح فلزاتی مانند مس، نقره و طلا است و نیز در پاسخ به این سوال که چرا به این هنر خانه بندی می گویند؟ افزود: به واسطه حجره ها و خانه هایی که در سطح فلزات با استفاده از مفتول­ها ایجاد می شود آن را خانه بندی یا حجره بندی می گویند.

بشقاب مینای خانه بندی با نقش گلدان در کاشیکاری در دوره قاجار – اثر محسن امیری و فاریا عبدی

 

 

وی افزود: منشا این هنر دقیقا مشخص نیست که در چه زمانی و کجا به وجود آمده است  اما آنچه مسلم است نمونه های فراوانی از دوران قاجار باقی مانده است که می توان اوج این هنر را در آن دوران دید.

چرا مینای خانه بندی انقدر نسبت به هنرهای دیگر ناشناخته مانده است و کمتر کار می شود؟ قیمت بالای مواد مصرفی مینای خانه بندی که در حال حاضر از کشورهای دیگر وارد می شود یکی از دلایل آن است و دلیل دیگر آن نیز می تواند مراحل زیاد و زمانبر بودن آن باشد.

آیا مینای که در اصفهان تولید می شود با مینای خانه بندی تفاوت دارد؟بله. مینایی که در اصفهان کار می شود مینای نقاشی است و در واقع هنرمندان اصفهان با نقاشی کردن مس با رنگ های مینای نقاشی اثر خود را می سازند اما در مینای خانه بندی هنرمند اینکار را با فرم دادن مفتول ها و ایجاد نقش با مفتول و رنگ گذاری مفتول ها در کنار هم دیگر این کار انجام می­گیرد.

مراحل ساخت مینای خانه بندی

استاد آیا می توانید برای درک بهتر ما از این هنر مراحل کار را توضیح دهید؟بله حتما.

ابتدا باید شی مورد نظر خود را با اسید شسته و آن را عاری از هرگونه کثیفی و چربی کنیم و در مرحله بعدی باید آن را با مینای شفاف و بی رنگ که در اصطلاح بوم نامیده میشود، بوم گرفت و آن را در دمایی بین ۹۲۰ تا ۹۵۰ درجه کوره مخصوص فلز به مدت ۳ دقیقه بپزیم.

امیری ادامه داد: مرحله بعدی که مرحله مهمی در مینای خانه بندی است مرحله مفتول گذاری بر سطح بوم است که کیفیت کارها ۷۰ درصد به تبحر در فرم دادن مفتول و قرار دادن آن ها در این مرحله بستگی دارد. وی چنین بیان نمود که مفتول ها توسط پنس های مخصوص نسبت به طرح مورد نظر که از قبل بر سطح کار کشیده شده است قرار داده می شود و دوباره کار را در کوره قرار میدهیم که این کار باعث می شود بوم دوباره ذوب شود و مقداری از مفتول در آن فرو رود و مفتول در بوم محکم شود.

وی در ادامه تصریح کردند: مرحله سوم کار مرحله رنگ گذاری در خانه های ایجاد شده توسط مفتول هاست که رنگ­های مینا که به شکل پودر شکری مانند است در داخل خانه های ایجاد شده ریخته و کار داخل کوره قرار می‌گیرد تا حرارت کوره رنگ های مینا را روی سطح موردنظر ذوب کند؛ وی مرحله بعدی را چنین توضیح داد که بعد از این که کار را از کوره بیرون آورده آن را با اسید شسته و با این کار اکسید های ایجاد شده بر سطح مفتول ها را از بین میبریم.

مصاحبه با آقای امیری چنین ادامه یافت که این هنر بر روی ظروف، تابلوها و زیورآلات انجام می گیرد.

وی چنین بیان نمود که در نمایشگاه هایی که حضور داشتیم یکی از نکته هایی که می تواند قابل تامل باشد این است که بازدیدکنندگان با مواجه شدن با آثار مینای خانه بندی، اولین سوالی را که از بنده می پرسن این سواله است که: این چیه؟ و من و همکاران بنده باید برای تک تک آنها توضیح دهیم و این یعنی اینکه ظرفیت این هنر برای کار بسیار بالاست و البته جای بسی تاسف دارد که کمتر کسی هست که این هنر را بشناسد.

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *